Druk cyfrowy czy offsetowy – co wybrać?
Rynek poligraficzny jest bardzo dynamiczny. Nowe technologie oraz rosnąca świadomość konsumencka, wymagają od drukarni stałego rozwoju. Jeżeli jesteś drukarzem, kluczem do Twojego dobrostanu będzie E-L-A-S-T-Y-C-Z-N-O-Ś-Ć. Co to oznacza?
Tym, co wyróżnia nasze czasy jest duża zmienność. Gdy praktykujesz wciąż te same, nawet najlepsze rozwiązania, za jakiś czas może okazać się, że nie zagwarantują Ci one stałego napływu klientów.
Zostań pionierem nowoczesnej poligrafii
Co kryje się pod pojęciem nowoczesnej poligrafii? Nowoczesna poligrafia w jeszcze większym stopniu niż dotychczas wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klienta.
Jakość stanowi (a przynajmniej tak powinno być) najważniejszą wartość. Jednak obecnie równie ważny jest szybki czas realizacji zlecenia oraz koszt wydruku, bez względu na nakład. Niejednokrotnie klientom zależy także na personalizacji wydruku. Taki zabieg w przypadku kampanii reklamowych może przynieść ogromne zyski. Najlepszym przykładem jest kampania Coca-Coli Share a Coca-Cola.
Co lepsze: „offset” czy „cyfra” ?
Sporu nie ma. Druk offsetowy i cyfrowy znakomicie się uzupełniają. Doświadczeni drukarze coraz częściej dysponują parkiem maszyn reprezentujących obydwie technologie. To o czymś świadczy. Jedno jest pewne. Druk cyfrowy staje się coraz częściej wykorzystywaną technologią, która zapewnia satysfakcję zarówno klientom, jak i poligrafom. Już same liczby mówią za siebie. Niegdyś udział technologii cyfrowej na rynku poligraficznym plasował się na wysokości 10%. W ostatnim czasie wzrósł aż do 45%! Drukarze chcą inwestować w technologię, która przenosi ich biznes na nowy poziom.
Sprawdźmy, jakie atrybuty ma cyfrowa technologia druku.
Jakość – wydruk „od ręki” – atrakcyjny koszt – personalizacja: oto zalety druku cyfrowego
Pierwszą cechą wyróżniającą druk cyfrowy jest jakość. Zaraz, zaraz pomyślisz, przecież jakość to „offset”, szybkość to „cyfra”. Nieprawda. Dzisiejsze maszyny cyfrowe posiadają innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na osiągnięcie wydruku zachwycającego głębią i ostrością koloru. Jakby tego było mało producenci cały czas pracują nad udoskonalaniem narzędzi drukujących. Śmiało można powiedzieć, że „wczorajsza cyfra” to nie „dzisiejsza cyfra”. Nawet teraz, kiedy czytasz ten artykuł, setki naukowców i inżynierów pracują nad udoskonalaniem obecnych rozwiązań. To dzięki ich pracy nowoczesne maszyny cyfrowe, do których bez wątpienia należy HP Indigo, drukują w jakości offsetowej, a niejednokrotnie ją przewyższają.
Tym, co czyni HP Indigo tak pożądaną maszyną drukującą to, możliwość druku „od ręki”. Dlatego doskonale wpisuje się ona w dzisiejszą rzeczywistość, której cechą charakterystyczną jest duże tempo. W przypadku maszyny cyfrowej pierwszą odbitkę otrzymasz już w ok. 30 sekund. Zużyte podzespoły czy materiały eksploatacyjne wymienisz w niecałe 10 minut. Gdyby ktoś wymyślił konkurencję sportową „druk na czas” HP Indigo zdeklasowała by tradycyjną drukarkę na starcie.
Dlaczego o tym piszemy? Pamiętaj Twoi klienci nie mają czasu na długie oczekiwanie na efekt końcowy wydruku. Często interesują ich mniejsze nakłady czy dodruki materiału, które nie są opłacalne w przypadku technologii offsetowej. Nie chcą ryzykować i tracić pieniędzy. Testują nowe rozwiązania. Dopiero wtedy, gdy okażą się skuteczne zgłaszają się po więcej. To zrozumiałe. Czasy, w których jedna metoda działała przez lata, dawno minęły.
Zapomnij o reklamacjach produktu
W technologii cyfrowej omijasz cały proces przygotowawczy polegają na naświetlaniu filmów, konfiguracji maszyn, produkcji matryc, myciu, itd. Projekt graficzny jest bezpośrednio przenoszony do maszyny. Takie rozwiązanie umożliwia całkowitą kontrolę procesu wydruku i wprowadzanie ewentualnych korekt „od ręki”. Druk cyfrowy ogranicza też ilość reklamacji. Pierwszy wydruk pokazuje nam efekt końcowy. Więc od razu klient może zaakceptować projekt lub zareagować na ewentualne nieprawidłowości. Po ich wskazaniu uzyskuje pozostały wydruk nawet w kilkanaście minut i zadowolony odchodzi do domu. Ponadto wydruki cyfrowe po wyjściu z maszyny są odporne na ścieranie i zabrudzenia. Nie trzeba ich zabezpieczać lakierem oraz czekać na wyschnięcie odbitek.
To, co daje przewagę cyfrowej technologi nad tradycyjną metodą druku to także możliwość personalizacji. Z łatwością zmienisz dane teleadresowe, grafikę czy spersonalizujesz kody kreskowe – bez zwiększania kosztu druku.
Technologie druku cyfrowego można zastosować na wielu podłożach. Bez problemu wykorzystamy takie media jak: papier powlekany, satynowy, kredowany, fakturowany, syntetyczny czy też plastik.
Niezwykły efekt
W przypadku druku cyfrowego pracujesz na obrazie na poziomie cyfrowym. Obracasz go, skalujesz, zarządzasz kolorem, modyfikujesz barwę poszczególnych elementów obrazu (np. zdjęć). Możesz także zmieniać składowe jednej wybranej barwy oraz łączyć rozmaite modele koloru takie jak CMYK, Pantone czy RGB. Druk cyfrowy doskonale poddaje się rozmaitym uszlachetnieniom: foliowaniu, laminowaniu, wybiórczym lakierowaniu UV.
To proste: działasz, jak chcesz! A klient jest zachwycony efektem Twojej pracy!